Vademecum wiedzy

Promieniowanie słoneczne i jego składowe powodujące nagrzewanie się pomieszczeń

Promieniowanie słoneczne, które dociera do Ziemi to strumień fal elektromagnetycznych o różnej długości, wśród których najważniejszy dla nas jest zakres widzialny, potocznie zwanym światłem. Długości fal w tym zakresie odpowiadają poszczególnym barwom od fioletu poprzez niebieski, zielony, żółty aż do czerwieni. Zakres widzialny fal mieści się w przedziale od 400 do 700 nm.

Fale krótsze to tak zwane promieniowanie ultrafioletowe (UV), w nadmiarze szkodliwe, powoduje blaknięcie kolorów (ściany, tapety, obicia mebli) i płowienie dokumentów.

Fale dłuższe, powyżej zakresu światła widzialnego, to promieniowanie podczerwone (IR), które odbieramy jako ciepło (od 700 do 2,5 um). Nadmierny wzrost temperatury wewnątrz pomieszczenia spowodowany jest przedostaniem się zbyt dużej ilości promieniowania elektromagnetycznego w zakresie podczerwieni - jak np. pokój, w którym przebywamy, w pogodne, słoneczne dni.

Przeciwdziałając skutkom przegrzewania się pomieszczenia stosujemy wentylatory, otwieramy okna lub - jeśli mamy - włączamy klimatyzację. Problem nie polega jednak na usuwaniu skutków przegrzania, chodzi o to, aby to nasze pomieszczenia pozostawały w optymalnej temperaturze.

Jak zapobiec nadmiernemu przenikaniu ciepła przez szyby?

Pomieszczenie nie ulegnie nagrzaniu, jeśli ilość przechodzącego promieniowania cieplnego zostanie zmniejszona do właściwej wartości. Czy to można skutecznie zrealizować?

Wydaje się, że najbardziej optymalne byłoby umieszczenie na szybie filtra, który zatrzymywałby promieniowanie cieplne pochodzące ze słońca, a przepuszczałby promieniowanie widzialne. Takim filtrem może być specjalna folia, która, jeśli ją nakleimy na szybę okienną, dzięki swoim właściwościom i budowie zredukuje ilość ciepła, przedostającego się do środka.

Folie, które potrafią zatrzymać ciepło, to folie przeciwsłoneczne - termoizolacyjne. Zbudowane są z kilku warstw folii poliestrowej o wysokiej jakości, między które naniesiona została warstwa odpowiedzialna za właściwości izolujące.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż folii okiennych. >>Folie Okienne<< folie okienne

Last modified   
Copyright © 2007 Wszelkie prawa zastrzeżone
PERFEKT
Design by Perfekt